Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Przez swoje niewielkie wymiary może być świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, w której może skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html